Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Studentët bullgarë të juridikut fituan një çmim prestigjioz ndërkombëtar

Foto: uni-sofia.bg

Skuadra e Fakultetit Juridik të Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” mori çmimin e madh dhe u radhit ndër skuadrat më të mira në botë në garën prestigjioze të së drejtës ndërkombëtare - Phillip C. Jessup.

Studentët e Universitetit të Sofjes fituan çmimin Richard R. Baxter – për mbrojtje më të mirë me shkrim të të pandehurit, në konkurrencë me mbi 750 universitete nga mbarë bota. Gara simulon një proces para Gjykatës Ndërkombëtare të OKB-së.

Më shumë nga rubrika

Pa maska për ekipe me shtatë persona

Që nga sot, kolektivet e punës deri në shtatë persona mund të mos mbajnë maska mbrojtëse kundër koronavirusit, sipas një urdhri të Ministrit të Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov. Kushti është që të gjithë të jenë vaksinuar ose të kenë kaluar..

botuar më 21-06-16 6.27.MD

Një sondazhi i Agjencisë “Mediana” i jep përparësi “Ka një popull të tillë”

Sipas një sondazhi të Agjencisë “Mediana”, kryer me fondet e veta, parlamenti i ardhshëm do të përbëhet nga 7 forca politike. 24 për qind e votuesve do të votonin për “Ka një popull të tillë”, ish-sundimtarët nga GERB do të ishin të dytët me..

botuar më 21-06-16 5.09.MD

Rumen Radev: Ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve

Kabineti i përkohshëm vërtetoi se ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve, përparësive dhe vlerave të qarta, tha Presidenti Rumen Radev në një takim pune me ambasadorët e BE, Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara...

botuar më 21-06-16 4.38.MD