Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deklaratë kundër falsifikimit të historisë

Foto: bulgarian.ruvr.ru

Më 8 maj mbushen 75 vjet nga rrënimi i Rajhut të Tretë gjatë Luftës së Dytë Botërore. SHBA-ja dhe 9 vende nga Evropa Lindore, ndër të cilat dhe Bullgaria, dolën me deklaratë të përbashkët kundër tentativës së Rusisë për të falsifikuar historinë. Ministrat e punëve të jashtme deklaruan se fitorja e aleatëve nuk ia ka sjellë tërë Evropës çlirim.

Në të është shkruar se vendet e Evropës Lindore janë okupuar ilegalisht dhe kanë mbetur nën kontrollin e Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike falë fuqisë së tij ushtarake, represioneve dhe ndikimit ideologjik. Thuhet gjithashtu se manipulimi i historisë dhe ngjarjeve të cilat kanë çuar deri në Luftëne  Dytë Botërore dhe deri në ndarjen e Evropës pas fundit të luftës është një përpjekje për falsifikimin e historisë që  është për të ardhur keq.  


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 366

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i..

botuar më 21-03-08 6.11.MD

Koronavirusi pritet të bëhet sezonal

Më 8 mars një vit më parë në Bullgari u raportuan të infektuarit e parë me koronavirus dhe ata tashmë janë mbi 260 000. Covid-19 ka të ngjarë të bëhet sezonal, tha para Radios Kombëtare Bullgare Prof. Todor Kantarxhiev drejtor i Qendrës Kombëtare..

botuar më 21-03-08 5.41.MD

Pritet një rritje e rendimenteve të grurit

Gati 5.8 milion tonë grurë do të prodhohen nga Bullgaria në 2021. Parashikimi u bë nga Qendra për Kërkime Ekonomike në Ekonominë Rurale, njoftoi BTA. Kjo është 15 për qind më shumë se fitimet në vitin 2020. Sipas parashikimeve të para të Qendrës,..

botuar më 21-03-08 3.49.MD