Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian pret përgjigje nga Franca për bullgarët e rikthyer

Foto: pixabay

Komisioni Evropian pret që Franca të verifikojë rastin me punëtorët e kthyer sezonal bullgarë. Brukseli rekomandon që vendet e BE-së të lejojnë hyrjen e punëtorëve sezonal pavarësisht nga mbyllja e kufijve për pandeminë. E drejta evropiane nuk lejon diskriminim, duke përfshirë edhe etnik, tha zëdhënësi në përgjigjen e dyshimeve, se pasagjerët bullgarë u kthyen nga Parisi sepse ishin romë.

Më shumë nga rubrika

Rritje e re e të infektuarve me Covid

462 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. 2.77 për qind e 16 656 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Kjo është një rritje e dyfishtë në krahasim me një javë më parë, kur rastet..

botuar më 21-08-04 9.23.PD
Toshko Jordanov

ITN: Nuk do të nënshkruajmë marrëveshje koalicioni

Takimet e sotme të "Ka një popull të tillë" (ITN) me "Ngrihu.BG! Ne po vijmë!", "Bullgaria Demokratike" dhe BSP nuk kishin qëllim zhvillimin e një dialogu, por paraqitjen e vendimit të partisë për një kabinet të ri. Kjo u tha nga Toshko Jordanov nga..

botuar më 21-08-03 7.47.MD
Vlladisllav Panev

“Bullgaria Demokratike”: Është herët të themi nëse do ta mbështesim kabinetin e propozuar

Në takimin e dytë të negociatave për formimin e qeverisë së re, të shpallur nga "Ka një popull të tillë" (ITN) - me "Bullgarinë Demokratike" , ishin të pranishëm nënkryetarët e grupit parlamentar Cecka Baçkova dhe Vlladislav Panev, i cili është..

rinovuar më 21-08-03 7.22.MD