Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestë në Sofje kundër qeverisjes së vendit

Maja Manollova
Foto: BGNES

Mbështetësit e Platformës së qytetarëve “Izpravi se.BG” (Çohu.BG) nga 20 qytete bullgare u mblodhën para ndërtesës së Këshillit të Ministrave në qendrën e Sofjes, ku është organizuar një protestë.

Ish-Avokatja e Popullit dhe kryetarja e lëvizjes “Izpravi se.BG” Maja Manollova deklaroi se aksioni është kundër qeverisjes aktuale të kabinetit të tretë të Kryeministrit Bojko Borisov dhe më konkretisht kundër mungesë së hartës së qartë rrugore për përballimin e papunësisë, falimentimeve të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme dhe rritjes së pakontrolluar të çmimeve të korrentit, ujit dhe ngrohjes qendrore.

Protestuesit janë ulur në karrige dhe respektojnë distancën e detyrueshme fizike.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 362

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19 Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u..

botuar më 21-03-04 5.55.MD

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19

Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të platformës së krijuar nga "Shërbimet e..

botuar më 21-03-04 5.03.MD

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

botuar më 21-03-04 3.33.MD