Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kuvendi Popullor miratoi raportin e Komisionit kundër Korrupsionit për 2019

Sotir Cacarov në Parlament
Foto: BGNES / Foto: БГНЕС

Parlamenti bullgar miratoi raportin për veprimtarinë e Komisionit për Kundërvënien e Korrupsionit dhe Sekuestrimin e Pasurive të Fituara në Mënyrë të Paligjshme për vitin 2019. 177 deputetë ishin të pranishëm në sallë, 131 votuan “pro”, 1 – “kundër”, 45 abstenuan.

Në raport është shkruar se gjatë vitit 2019 në Komision janë marrë 166 sinjale, në lidhje me të cilat janë nisur procedime paragjyqësore. Janë vendosu gjoba, sanksione dhe sekuestrime të pasurive me vlerë të përbashkët 88 714 euro.

Raportin e kritikuan deputetët nga Partia Socialiste Bullgare, sipas të cilëve pavarësisht nga raportet që bëhen rregullisht korrupsioni në vend mbetet i fortë . Nga partia në pushtet GERB nuk u pajtuan me këtë mendim, duke nënvizuar se të dhënat e raportit tregojnë se Komisioni punon seriozisht. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 231

Spitalet ndalojnë pranimet e planifikuara mbi 120 raste të Covid-19 për 100 000 banorë Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kostadin Angellov nga 25 tetori spitalet në krahinat me sëmundshmëri mbi 120 veta për 100 mijë banorë pezullojnë..

botuar më 20-10-24 5.39.MD

U hoq karantina e kryeministrit

Inspektorati Shëndetësor i Sofjesnjoftoi se u hoq karantina e kryeministrit Bojko Borisov pas rezultateve negative të PCR teste dy ditë me radhë. Më herët u njoftua, se Inspektorati Shëndetësor i Sofjes e vuri nën karantinë kryeministrin..

rinovuar më 20-10-24 4.27.MD

Mjekët kritikuan pushtetin për shkak të masave jokonsekuente antiepidemike

Bashkimi i Mjekëve Bullgarë bëri thirrje për mbylljen e lokaleve të natës dhe të diskotekave si dhe për organizimin e veprimtarive sportive pa publikë aty ku nuk mund të sigurohet distanca e domosdoshme. Bashkimi kritikon pushtetarët se..

botuar më 20-10-24 3.12.MD