Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Borisov dhe Vuçiç inspektuan ndërtimin e “Rrymës Ballkanike”

Foto: BTA

Në helikopterin e qeverisë Kryeministri Bojko Borispov ia tregoi nga ajri mysafirin e vet – Presidentit serb Aleksandër Vuçiç përparimin e ndërtimit të “Rrymës Ballkanike”. Gazsjellësi është me gjatësi 474 km. Deri në kufirin serb do të ndërtohen dy stacione me pajisje me moderne amerikane, të cilat do të sigurojnë një regjim të dyanshëm të punës.

Me rëndësi të madhe është interkonektori mes Bullgarisë dhe Greqisë për diversifikimin e furnizimeve në regjion, ndërsa “Rryma Jugore” ndërtohet duke u respektuar strikt rregullat në BE, theksoi Borisov.

Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD