Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turizmi fshatar – tërheqës për pushime verore

Foto: Allbena Bezovska

Gjithnjë e më shumë bullgarë preferojnë turizmin fshatar, si rrjedhojë e epidemisë së koronavirusit. Rritja e pritur e kërkimit është rreth 30%, tha para BNR-së Borisllav Borisov, kryetar i Asociacionit të fshatrave bullgare.

Gjatë viteve të fundit ndaj turizmit fshatar shfaqin interes njerëz të moshës aktive, familje me fëmijë të vegjël dhe njerëz të klasës së mesme, të cilët vlerësojnë kontaktin me natyrën dhe vetminë”, shtoi Borisov. Numri i turistëve të huaj është shumë i vogël, kryesisht për shkak të mungesës së reklamës.

Më shumë nga rubrika

Turizmi me kroçera, adrenalina e lartë, opera mes shkëmbinjve – Bellogradçiku pret një vit të suksesshëm 2023

83 mijë bullgarë dhe 18 mijë mysafirë të huaj ka pritur Bellogradçiku gjatë vitit 2022, me të cilën qyteti piktoresk veriperëndimor pothuajse arriti vitin e suksesshëm turistik 2019, mësojmë nga nënkryetari i bashkisë Rosen Mlladenov. Gjithashtu,..

botuar më 23-01-24 6.14.MD
Pamje drejt Plovdivit nga Nebet Tepe

Plovdiv – një qytet me shumë histori dhe njerëz të këndshëm

Plovdivi, qyteti i dytë më i madh në Bullgari, me rrugët e tij komode qendrore, ndërtesat shumëngjyrëshe dhe mikpritjen e banorëve të tij, të bën që të dashurohesh me te që në takimin e parë. Banorët e Plovdivit do t'ju udhëheqin me kënaqësi në vendet që..

botuar më 23-01-21 2.05.MD

Bullgaria është ndër destinacionet turistike të kërkuara në një ekspozitë në Madrid

Bullgaria merr pjesë në ekspozitën ndërkombëtare turistike FITUR në Madrid (18-22 janar). Ajo synon turizmin masiv dhe kryeqyteti spanjoll tradicionalisht pret një nga ngjarjet më të rëndësishme në sektorin e turizmit në mbarë botën. Vendi ynë merr..

botuar më 23-01-21 8.15.PD