Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bashkimi i Mjekëve Bullgarë: Shteti duhet të kujdeset për sigurinë e sistemit shëndetësor

Dr. Ivan Maxharov
Foto: arkiv personal

Është obligim i shtetit që të kujdeset për sigurinë e sistemit shëndetësor. Këtë e tha në një intervistë për BNR-në dr. Ivan Maxharov – kryetar i Bashkimit të Mjekëve Bullgar. Më herët në një letër dërguar mediave Bashkimi reagoi ashpër ndaj qëllimit të Ministrisë së Shëndetësisë për t’u vendosur gjoba spitaleve, të cilat kërkojnë që pacientët e tyre të bëjnë teste për Covid-19. Kjo i bën pacientët për të hequr dorë nga mjekimi, sepse nuk mund ta paguajnë. Sipas Maxharovit pacientët nuk duhet t’i paguajnë këto teste, por në çmimet e të ashtuquajturave “shtigje klinike” nuk janë parashikuar shpenzime për PCR.

Në luftimin e koronavirusit shteti nuk ka harxhuar asnjë lev nga buxheti shtetëror për shëndetësinë. Paratë, të cilat jepen për vijën e parë të luftimi janë në kuadrin e një projekti evropian, ndërsa të tjerat – nga Arka Kombëtare e Shëndetësisë” , konstatoi Maxharovi.

Më shumë nga rubrika

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

botuar më 21-12-06 5.27.MD

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

rinovuar më 21-12-06 4.45.MD

Më shumë se dy të tretat e nxënësve në Sofje u kthyen në shkollë

Nga sot, 6 nëntor, mbi 96 mijë nxënës nga klasa e parë deri në klasën e 12 u kthyen në shkollat e kryeqytetit. Sipas Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, kjo është afro 70% e nxënësve. Për shkak të mungesës së të paktën 50% të pëlqimit..

botuar më 21-12-06 4.05.MD
Подкасти от БНР