Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Luksemburgu është investitori i tretë për nga rëndësia në Bullgari

Foto: BTA

Gjatë vitit të kaluar 2019 investimet e Luksemburgut në Bullgari janë 1.35 mlrd euro. “Jemi investitori i tretë për nga rëndësia në Bullgari”, vuri në dukje Ministri i Jashtëm i Luksemburgut Zhan Aselborn gjatë vizitës zyrtare të Zëvendëskryeministres bullgare dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zhararieva në Luksemburg. Bullgaria është një mike e mirë e Luksemburgut, gjithmonë ju kemi ndihmuar për BE-në dhe NATO-n, nënvizoi Aselborn.

Nga ana e vet Ekaterina Zaharieva theksoi se vendi ynë nuk do të harrojë përkrahjen e madhe të Luksemburgut gjatë integrimit euroatlantik si dhe përkrahjen për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor gjatë Presidencës Bullgare të Këshillit të BE-së.

Kjo është vizita e parë e një ministri të jashtëm bullgar në Luksemburg që nga 13 vjet.

Më shumë nga rubrika

Ilhan Kyuchyuk

Fqinjësia e mirë me Bullgarinë është e detyrueshme për negociatat e Shkupit me BE-në

Marrëveshjet për fqinjësi të mirë me Bullgarinë dhe Greqinë janë një pjesë e rëndësishme e kornizës së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, tha për Radion Kombëtare Bullgare (BNR) eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk. Si një raportues i..

rinovuar më 20-07-05 11.54.PD

Presidenti Rumen Radev përshëndeti Presidentin e SHBA-së Donald Trump me rastin e 4 korrikut

Kreu i Shtetit Rumen Radev përshëndeti Presidentin Donald Trump me rastin e festës kombëtare të SHBA-së – 4 korrik, Dita e Pavarësisë. Partneriteti strategjik mes Bullgarisë dhe SHBA-së është një bazë solide për dinamikën gjithnjë e më aktive..

botuar më 20-07-04 12.08.MD
Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania ka shtyrë dobësimin e masave kundër koronavirusit Rumania ka shtyrë dobësimin e masave kundër epidemisë për shkak numrit të rritur të të infektuarve me Covid-19. Kryeministri Ludovic Orban tha se zhvillimi i situatës gjatë disa ditëve të..

botuar më 20-07-02 12.43.MD