Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

MPB-ja zhvillon një aksion për sigurinë rrugore

KAT
Foto: arkiv

“Policia Rrugore” është duke ndërmarrë një aksion kundër shpejtësisë së lartë dhe përdorimit të alkoolit dhe lëndëve narkotike, bëri të ditur Ministria e Punëve të Brendshme. Ai përfshin të gjithë vendin dhe do të vazhdojë deri më 16 korrik. Shpejtësinë e automjeteve në rrugët bullgare e kontrollojnë 220 kamera portative dhe të palëvizshme.

Prani më të madhe policore do të ketë në rrugët e vendpushimeve detare dhe në rajonet e tyre.

Statistika për gjashtëmujorin e pare të vitit tregon uljen e numrit të aksidenteve rrugore të shkaktuara nga shoferë që kanë përdorur alkool, duke e krahasuar atë me numrin e aksidenteve të tilla për 6 muajt e parë të 2019-ës.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

Bojko Borisov: Bullgaria nuk merr pjesë në skenar për sulm ndaj shteteve pranë Detit të Zi

“Nuk janë të vërteta thëniet, se Bullgaria është e përfshirë në një skenar për sulmin e shteteve pranë Detit të Zi.” Këtë e shkroi në profilin e tij në Facebook Kryeministri Bojko Borisov në përgjigje të deklaratës së zëdhënëses së Ministrisë së..

botuar më 20-12-05 3.23.MD

Ekaterina Zaharieva: Bashkëpunimi global është thelbësor në luftimin me Covid-19

“Luftimi i pandemisë nuk duhet të jetë në dëm të hapësirës demokratike dhe qytetare, superioritetit të ligjit dhe angazhimeve ndërkombëtare.” Këtë e tha Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Jashtme Ekaterina Zaharieva në sesionin video të Asamblesë së..

botuar më 20-12-05 2.35.MD
Vllado Buçkovski

Vllado Buçkovski: Mund të gjejmë zgjidhje për historinë tonë të përbashkët

Bisedimet midis Shkupit dhe Sofjes për heqjen e vetos bullgare mbi hapjen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE vazhdojnë. Në një intervistë për RKB përfaqësuesi i ri special i Maqedonisë së Veriut për Bullgarinë Vllado..

botuar më 20-12-05 1.06.MD