Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opozita do të parashtrojë mocion mosbesimi ndaj qeverisë

Liderja e Partisë Socialiste Bullgare Kornelija Ninova
Foto: BGNES

Liderja e Partisë Socialiste Bullgare Kornelia Ninova u bëri thirrje qytetarëve të dalin në protestë para Kuvendit Popullor të martën, kur partia e saj do të parashtrojë mocion mosbesimi me temë “Korrupsion”. Partia opozitare do të përpiqet të rrëzojë qeverinë e Bojko Borisovit, kundër së cilës po zhvillohen protesta, por në mënyrë parlamentare.

“Nga GERB-i përpiqen të bindin njerëzit se ndër protestuesit ka provokatorë. Nuk ka të tillë. GERB-i “theu” shtetin dhe çdo një ditë, në të cilën qeveria e tij mbetet në pushtet është fatale për Bullgarinë”, komentoi ajo.  


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov: Tragjedia në Liban duhet të na bëjë realistë dhe më të vëmendshëm

Shpresoj shumë që tragjedia në Liban t’i bëjë liderët në regjion për të kuptuar se bashkëpunimi është i domosdoshëm jo vetëm për shkak të përballimit të katastrofës humanitare, por edhe për zgjidhjen e problemeve të grumbulluara. Ndoshta nuk ka..

botuar më 20-08-07 11.56.PD

Kryeministri është i gatshëm të japë dorëheqje, por është kundër zgjedhjeve të parakohshme

Jam i gatshëm të jap dorëheqje, tashmë e kam bërë. Nuk dua që në asnjë mënyrë unë të jem shkaku për tensionin në vend. Me këto fjalë Kryeministri Bojko Borisov ua drejtua mbi 3000 delegatëve në mbledhjen e partisë në pushtet GERB. Fjalimi u..

botuar më 20-08-05 1.42.MD
Ish-Kryeministri Ivan Kostov

Ish-Kryeministri Ivan Kostov: Ka të ngjarë që të ketë krizë politike para zgjedhjeve

Ka të ngjarë që të ketë krizë politike para zgjedhjeve të rregullta parlamentare gjatë pranverës së vitit 2021. Një prognozë të tillë bëri para BNR-së Ivan Kostov – Ish-Kryeministër i Bullgarisë në periudhën 1997-2001. Sipas tij “kjo krizë do..

botuar më 20-08-03 4.01.MD