Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Specialistë të bullgarishtes nga Evropa dhe Azia mblidhen në Veliko Tërnovo

Universiteti "Shenjtorët Kirill dhe Metodij" në Veliko Tërnovo
Foto: veliko-tarnovo.net

Përfaqësues të nëntë shteteve do të marrin pjesë në Seminarin veror të gjuhës, letërsisë dhe kulturës bullgare në Universitetin e Veliko Tërnovos. Takimi tradicional shkencor do të zhvillohet për herë të 43-të. 

30 pjesëmarrës do të përsosin njohuritë e tyre gjuhësore dhe do të dëgjojnë ligjërata të historisë, letërsisë, kulturës dhe kinemasë. Si zakonisht ata do të njihen me vallet tradicionale bullgare dhe me kuzinën tonë popullore. Për ta organizatorët kanë përgatitur ekskursione në kompleksin arkitekturor “Etara”, në Oreshaka dhe në bregdet. 

Seminari veror do të hapet më 13 korrik dhe do të vazhdojë tri javë. 


Më shumë nga rubrika

Kini mendjen: Torturë dhe ngacmim në shkollë, si ta evitojmë

Nxënësit bullgarë presin me shumë emocion 15 shtatorin - dita e parë e pranishme shkollore që nga fillimi i pandemisë me Covid-19, për shkak të së cilës gjatë muajit mars të këtij viti qe shpallur gjendja e jashtëzakonshme. Por, krahas gëzimit përsëri të..

botuar më 20-09-14 3.08.MD
Dita ndërkombëtare e gjuhës së nënës, viti 2020

Nga Kirgistani deri në Bullgari nëpër gjurmët e paraardhësve tanë

I vendosur nëpër vargmalin Tjanshan në Azinë e Mesme, Kirgistani është i njohur shumë dobët në Bullgari. Mbase asociacioni i parë është për majat Lenin dhe Han Tengri i cili gjendet në kufirin midis Kirgizisë dhe Kazakistanit, të ngjitura nga alpinistët..

botuar më 20-09-13 5.15.PD

Festival Ballkanik Ndërkombëtar i Verërave organizohet në Sofje

Nga 17 deri më 19 shtator në Sofje organizohet Festivali Ballkanik Ndërkombëtar i Verërave. Kjo njoftohet në sajtin e Dhomës Tregtar Industriale Bullgare. Në hapësirën para Pallatit Kombëtar të Kulturës do të organizohen tenda të cilat do të..

botuar më 20-09-12 3.06.MD