Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta në Sofje u zgjerua në protestë kombëtare

Foto: BGNES

Me thirrje “dorëheqje” dhe “mafia” pjesëmarrësit në protestën kundër qeverisë dhe Kryeprokurorit në mbrëmjen e radhës e mbushën sheshin para Këshillit të Ministrave në Sofje.

Demonstrime u zhvilluan në qytetet e mëdha – Varna, Plovdiv, Burgas, Veliko Tërovo, Ruse, Blagoevgrad, Stara Zagora, Pleven. Gabrovo, Kjustendill.

Protestuesit këmbëngulin për ndryshim të modelit të qeverisjes dhe për një të ardhme më të mirë për fëmijët e tyre.

Demonstrimi para Këshillit të Ministrave mbaroi pak pas orës 23.00.

Sipas të dhënave të MPB-së nuk ka pasur shkelje serioze të ligjit.

Më shumë nga rubrika

Kryekomisari Georgi Haxhiev

Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit: Barrikadat do të hiqen

Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit do të punojë për rimëkëmbjen e ritmit normal të qytetit dhe barrikadat do të hiqen. Këtë e bëri të ditur në një briefing kryekomisari Georgi Haxhiev, shef i Drejtorisë. Në një aksion mesnate policia..

botuar më 20-08-08 5.07.MD

“Dogan Saray Beach Festival” në parkun “Rosenec”

Një demonstrate me emrin “Dogan Saray Beach Festival” zhvillohet në plazhin në parkun “Rosenec” afër pronësisë së kryetarit të nderit të Lëvizjes për të Drejtat e Liritë (partia e turqve etnikë dhe e myslimanëve të tjerë në Bullgari) Ahmet Dogan –..

rinovuar më 20-08-08 3.07.MD

Shtretërit për pacientët me Covid-19 në rrethin e Sofjes janë të mjaftueshëm

Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov tha në takimin e drejtorëve të spitaleve në Samokov, Etropole, Svoge, Botevgrad dhe Pirdop se një koordinator special do t’i drejtojë pacientët me Covid-19 në rrethin e Sofjes drejt spitaleve në kryeqytet...

botuar më 20-08-08 3.00.MD