Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

6% e bullgarëve kanë marrë pjesë në protesta

Foto: arkiv

6% e bullgarëve, domethënë rreth 300 000 veta, pohojnë se kanë marrë pjesë në protestat kundër qeverisë.

36% janë gati të marrin pjesë në një protestë kundër qeverisë.

Në një demonstrim në përkrahje të qeverisë do të merrnin pjesë rreth 8%. 2% deklarojnë se tashmë kanë marrë pjesë, tregon një studim i “Gallup International”.

Një pjesë e konsiderueshme e pjesëmarrësve në protestë janë të rinj.

Më shumë janë protestuesit në Sofje. Deri më 13 korrik në kryeqytet kanë protestuar rreth 10% e të anketuarve, gjë që është rreth 150 000 veta.

58% mendojnë se qeveria duhet të japë dorëheqje, 32% janë kundër. Të tjerët nuk kanë mendim.

Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD