Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Rryma Ballkanike” është një projekt bullgar dhe do të vazhdojë të ndërtohet

Foto: BTA

Mungesa e stabilitetit politik dhe sanksionet e SHBA-së ndikojnë mbi projektet rrjedhëse për gazsjellëset, tha para BNR-së Kirill Temellkov, ish-drejtor ekzekutiv i “Bulgratransgaz”. Mirëpo, projektet energjetike janë afatgjata. Prandaj Temellkov është i mendimit se ka pak të ngjarë që qeveria e ardhshme e Bullgarisë të vendosë që projekti “Rryma Ballkanike” të mos realizohet.

Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev komentoi se nuk pret që sanksioni i shpallur nga SHBA-ja ndaj projektit rus “Rryma Turke” të ndikojë mbi tubacionin bullgar “Rryma Ballkanike”. Ky projekt duhet shqyrtuar si zgjerim i sistemit gazsjellës të Bullgarisë nga shoqëria shtetërore “Bulgartransgaz”, tha Zëvendëskryeministri.

Më shumë nga rubrika

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat..

botuar më 21-05-16 8.05.PD

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit..

botuar më 21-05-16 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD