Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e tetë e protestave kundër qeverisë

Foto: BGNES

“Le ta mbrojmë demokracinë – dita e tetë” – me këtë thirrje në Sofje po vazhdojnë protestat, të cilat kërkojnë dorëheqjet e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. Në rrjetet sociale ishte bërë thirrje që protesta më 16 korrik të jetë më e madhja deri tani.

Në godinën para Televizionit Kombëtar Bullgar gjithashtu ka protestë me kërkesë për dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm.

Përveç në kryeqytet protesta ka dhe qytete të ndryshme të vendit. Ka thirrje edhe për protesta jashtë shtetit.

Me protestuesit u bashkua edhe shoqata “BOEC”, e cila do që të ketë ligj për lustracionin, kod të ri elektoral, votim mazhoritar elektronik, si dhe formimi i një qeverie teknike civile.

Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD