Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një statujë të vlershme prej mermeri nga periudha e shekujve 1-2 zbuluan arkeologët në vendin Rupite

Foto: BGNES

Një statujë të një gruaje, ndoshta ndonjë hyjnie, zbuluan arkeologët në qytetin e lashtë Harakleja Sintika, të shtrirë në zonën Rupite rreth qytetit Petriç. Statuja është e ruajtur shumë mirë, pavarësisht se mungojnë koka dhe duart, saktësoi docenti doktor Ljudmill Vagalinski-drejtues i gërmimeve arkeologjike.  Përpara Agjencisë Telegrafike Bullgare ai njoftoi se, statuja e gjetur është nga periudha e shekulljve 1-2 pas Krishtit. Mbase statuja ka rënë gjatë kohës së ndonjë tërmeti të madh  në fund të shekullit të 4. Ajo bën përshtypje me punimin e vet fin dhe të detajuar - shumë qartë duken sandalet, palat e rrobës e kështu me radhë. Sipas specialistëve ka një veçanti në veshjen, e cila të le të nënkuptosh se, kjo grua mbase ka qenë hyjni. Ajo përveç veshjeve standarde për gratë klasike nga lashtësia, mban dhe një rrobe shtesë, e cila në bazë të mënyrës në të cilën është prezantuar, krijon përshtypjen për lëkurë. Statuja do të konservohet, do të restaurohet dhe pas kësaj do të ekspozohet, ashtu si dhe statujat e tjera të zbuluara deri tani në Harakleja Sintika.

Më shumë nga rubrika

Përvjetori i 102-të i Betejës së Dojranit do të shënohet në qytetin Pleven

Përvjetori i 102-të i fitores së arritur nga ushtria e vogël bullgare në rajonin e Dojranit gjatë Luftës së Parë Botërore, do të shënohet me solemnitet në qytetin Pleven. Beteja te Dojrani është një nga fitoret më të mëdha të ushtrisë bullgare..

botuar më 20-09-27 11.07.PD

E kaluara e manastirit Mëglizh është e mbështjellë në mister

Një nga manastiret tona më të bukura është i heshtur në thellësitë e Ballkanit, 2 kilometra në veri nga qyteti i rrethit Mëglizh. Shumë pak janë njerëzit që vijnë këtu larg qendrave tona turistike të përmbushura me njerëz, që të vetmohen dhe të marrin një..

botuar më 20-09-26 5.05.PD

80 vjet nga kthimi i Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë

Përvjetori i 80 i rikthimit të Dobruxhës Jugore dhe Nënshkrimit të Marrëveshjes së Krajovës shënohet solemnisht në Ditën e Dobriçit. Mysafirë zyrtarë në festë janë Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, transmetoi..

botuar më 20-09-25 6.56.MD