Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje zbuluan varre të epokës së neolitit nga më se 8 000 vjet

Vasill Nikollov para skeleteve të zbuluara
Foto: Akademia Bullgare e Shkencave

Katër varre nga më se 8000 vjet zbuluan arkeologët në vendbanimin e epokës së neolitit “Sllatina” në Sofje. Skeletet janë të tre të moshuarve dhe të një fëmije , bëri të ditur zëvendëskryetari i Akademisë Bullgare të Shkencave Vasill Nikollov, cituar nga Agjencia Telegrafike Bullgare /BTA/.

Vendbanimi ka ekzistuar rreth 500 vjet nga fundi i mijëvjeçarit të VII deri në mesin e mijëvjeçarit të VI para Krishtit dhe është krijuar nga të ardhur nga Azia e Vogël.

Më shumë nga rubrika

Përvjetori i 102-të i Betejës së Dojranit do të shënohet në qytetin Pleven

Përvjetori i 102-të i fitores së arritur nga ushtria e vogël bullgare në rajonin e Dojranit gjatë Luftës së Parë Botërore, do të shënohet me solemnitet në qytetin Pleven. Beteja te Dojrani është një nga fitoret më të mëdha të ushtrisë bullgare..

botuar më 20-09-27 11.07.PD

E kaluara e manastirit Mëglizh është e mbështjellë në mister

Një nga manastiret tona më të bukura është i heshtur në thellësitë e Ballkanit, 2 kilometra në veri nga qyteti i rrethit Mëglizh. Shumë pak janë njerëzit që vijnë këtu larg qendrave tona turistike të përmbushura me njerëz, që të vetmohen dhe të marrin një..

botuar më 20-09-26 5.05.PD

80 vjet nga kthimi i Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë

Përvjetori i 80 i rikthimit të Dobruxhës Jugore dhe Nënshkrimit të Marrëveshjes së Krajovës shënohet solemnisht në Ditën e Dobriçit. Mysafirë zyrtarë në festë janë Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, transmetoi..

botuar më 20-09-25 6.56.MD