Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbrëmja e 23 e protestave antiqeveritare

Foto: Dobromir Videv

“11 vjet mjaftojnë, është koha për ndryshim” është motoja e mbrëmjes së 23-të të protestave në Sofje.  Duke komentuar thirrjet e pushtetarëve për bisedime për çbllokimin e dy udhëkryqeve kryesore të kryeqytetit, njeri nga liderët e protestave avokat Nikollaj Haxhiangellov tha se vendi i vetëm për bisedime është në shesh, transmetoi RKB. Protestuesit në qytetin Stara Zagora deklaruan se do të bllokojnë autostradën “Trakija”. Për 2 gusht parashikohen protesta të bullgarëve jashtë shtetit.


Më shumë nga rubrika

174 raste të reja të koronavirusit

Gjatë 24 orëve të fundit testet pozitive përbëjnë 2.9 për qind nga 5934 njerëz të analizuar. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Brenda 24 orëve të fundit vdiqën 8 veta, u shëruan 213, në spital u pranuan 811. Në repartet..

botuar më 20-08-15 10.34.PD

Mbeten tendat në tri udhëkryqe të qytetit

Edhe ditën e shtune të mbyllur për trafikun mbeten udhëkryqet te “Ura e Shqiponjave”, Universiteti i Sofjes dhe te i ashtuquajturi “trekëndëshi i pushtetit”. Pranë tendat lexohen mbishkrime “Bullgaria nuk është e tillë siç duhet të jetë”. Para..

botuar më 20-08-15 10.11.PD
Rumen Radev

Përgjigja e presidentit për apelin e kryeministrit

Në një apel drejtuar popullit presidenti Rumen Radev caktoi qëndrimin e shpallur nga kryeministri Bojko Borisov për thirrjen e Kuvendit të Madh Popullor dhe ndryshime në ligjin kryesor të vendit si një mosrespektim i Kushtetutës. Radev theksoi, se e..

botuar më 20-08-14 7.49.MD