Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pranë qytetit Burgas arkeologë zbuluan monedha nga shekulli IV

Akve Kalide
Foto: BULFOTO

Gjatë gërmimeve te “Akve Kalide” në afërsi të qytetit bregdetar Burgas, arkeologët zbuluan më se 40 monedha, shumica prej të cilave nga shekulli i IV. Para BTA-së udhëheqësi shkencor i kompleksit arkeologjik Dimço Momçillov tha, se u gërmuan më se 50 vula, një koleksion të tërë krehrash dhe shumë qeramika.

Sipas studiuesve Akve Kalide – Termopolis u krijua në mijëvjeçarin e parë para Krishtit në kohën e trakëve përqark burimeve të ngrohta minerale në rajon.  Artefaktet e zbuluara dhe sendet për restaurim ruhen në Muzeun Regjional Historik – Burgas.Më shumë nga rubrika

Begliktash – shenjtërorja kryesore e fisit trak skirmiani

Aty ku mali Stranxha dhe deti takohen gjendet një nga shenjtëroret më të mëdha trake Begliktash. Ajo ndodhet vetëm 4 kilometra në jug të qytetit Primorsko dhe nja 40 kilometra larg qytetit Burgas. Begliktash shtrihet në pjesën më të lartë të Kepit..

botuar më 21-01-16 8.15.PD
Pejo Javorov

143 vjet nga lindja e poetit dhe revolucionar bullgar Pejo Javorov

Më 13 janar shënojmë 143 vjetorin e lindjes së poetit të madh dhe revolucionar bullgar Pejo Javorov . Ai lindi në qytetin Çirpan më 13 janar (1 janar sipas stilit të vjetër) të vitit 1878. Konsiderohet një nga poetët më të mëdhenj bullgarë të..

botuar më 21-01-13 8.52.PD

Anna Kamenova – një shkrimtare me një shprehje të rafinuar dhe pasion për udhëtime

Shkrimtarja Anna Kamenova ka jetuar vetëm gjashtë vjet nga shekulli i 19 revolucionar, por ato kanë qenë të mjaftueshme, që ta përmbushin me patriotizëm, atdhedashuri dhe mundje, cilësi këto të cilat ajo do t’i mbajë deri në çastin e vet të fundit...

botuar më 21-01-09 9.05.PD