Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 27 e protestave po vazhdon me bllokim të trafikut

Kampi i çadrave në Varna
Foto: Rumen Sarandev

Ditën e 27 të protestave antiqeveritare në Sofje mbeten të bllokuara nga kampet e çadrave tri udhëkryqe kryesore në qendër të kryeqytetit.

Në kryeqytetin tonë detar Varna një kamp çadrash para Bashkisë bllokoi udhëkryqin kryesor dhe ndryshoi trafikun e 6 linjave të transportit urban. Bllokada shkaktoi pakënaqësinë e kalimtarëve dhe madje ka një qytetar të dëmtuar, transmetoi BNR-ja.

Tashmë pesë ditë me radhë po vazhdon bllokada në rrugën Stara Zagora – Haskovo. Rreth 20 veta në kampin e çadrave afër Aeroportit të Stara Zagorës po vazhdojnë të ngulin këmbë që të lejohen për të protestuar në autostradën “Trakia”.

Më shumë nga rubrika

Ministri Krasimir Vëllçev

Nxënësit infektohen me koronavirus 2.5 herë më pak nga të moshuarit

Kemi 90 mësues të infektuar me COVID-19 nga 90 000 veta. 0.5% janë nxënësit në karantinë, që kanë kontaktuar me njerëz të tjerë të infektuar në shkollë, ose jashtë saj, tha Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev, transmetoi BTA. Për një pjesë..

botuar më 20-10-01 2.06.MD

Pushteti dhe opozita hynë në diskutim për Ditën Botërore të Njerëzve të Moshuar

Në ditët më të vështira të pandemisë e vumë si prioritet jetën, shëndetin dhe kujdesin social për të moshuarit, shkroi kryeministri Bojko Borisov në Facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Njerëzve të Moshuar. Muajin e tretë me radhë të gjithë..

botuar më 20-10-01 1.26.MD
Desisllava Ahlladova

Kryeprokurori nuk do të jetë i pacenueshëm

Në Parlament është parashtruar një projektligj për mundësinë që një prokuror i pavarur të mund të hetojë kryeprokurorin dhe zëvendësit e tij, tha para televizionit Nova Ministrja e Drejtësisë Desisllava Ahlladova. Kemi vendim kushtetues për këtë..

botuar më 20-10-01 9.59.PD