Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eksportojmë pesticide për asgjësim jashtë shtetit

Emill Dimitrov
Foto: BGNES

Fillon likuidimi i depove për pesticide që janë në gjendje kritike në territorin e mbarë Bullgarisë, shpalli ministri i ambientit rrethues dhe i ujërave Emill Dimitrov. Një pjesë prej këtyre depove janë në afërsi të burimeve ujore, nuk mbrohen dhe janë të arritshëm lehtë për njerëzit të cilët mund ta shpërdorojnë me ta, theksoi Dimitrovi. Sipas tij pesticidet janë nga vitet 60 dhe 70 të shekullit të kaluar. Ai tha se asnjë kilogram nga pesticidet nuk do të asgjësohet në Bullgari. Asgjësimi i tyre do të kryhet në impiante për djegie në Evropë dhe më saktë në Francë, Belgjikë, Zvicër, Danimarkë.


Më shumë nga rubrika

Muzeu Historik Kombëtar prezanton zbulime të reja arkeologjike

Në ekspozitën “Zbulime të lashta. Zbulime të reja. Stina arkeologjike 2020” Muzeu Historik Kombëtar do të tregojë zbulimet e reja të stinës së fundit arkeologjike, të bëra nëpërmjet 22 ekspeditave. Vitin e kaluar për herë të parë u studiua..

botuar më 21-01-17 4.15.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 315

Kryeministri Borisov: Masat liberale kundër Covid-19 japin rezultat, ka të ngjarë që të hapen shkollat edhe për nxënësit e mëdhenj Në krahasim me shtete të tjera evropiane masat kufizuese kundër koronavirusit te ne janë liberale dhe japin..

botuar më 21-01-16 5.32.MD
Prof. Asena Serbezova

Rekomandohet që vaksinat kundër koronavirusit të shiten në farmaci

Prof. Asena Serbezova, kryetare e Bashkimit Farmaceutik Bullgar, rekomandon që vaksinat kundër koronavirusit të shiten në farmaci, pasi furnizohemi me sasi të mjaftueshme. Ajo vuri në dukje se në vaksinim duhet të marrin pjesë më shumë..

botuar më 21-01-16 4.26.MD