Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një thesar tatar është duke u paraqitur në qytetin Ballçik

Thesari tatar nga kalaja Kaliakra do të mbetet në kompleksin arkitekturor “Dvoreca” në qytetin Ballçik deri në fund të muajit tetor, që të mund turistët të shijojnë eksponatet e zbuluara gjatë vitit 2018. Afro njëmijë sende kanë qenë të vendosura në një enë prej balte nën dyshemenë e një dhome, të djegur në fund të shekullit të 14. Zbulimi i cili ruhet në Muzeun Historik Kombëtar, përmban monedha të arta dhe të argjendta, zbukurime të arta, gurë të çmuar, aplikacione dhe tokëza, kopsa prej bronzi dhe prej argjendi. Mes tyre shumë të vlefshme janë dhe 8 monedhat veneciane, të quajtura Zecchino d’Oro, të punuara prej një floriri me një cilësi të lartë me pamjen e dozhëve të atëhershëm. Supozohet se thesari ka qenë pronë e  një udhëheqësi ushtarak tatar nga hordhia e Aktavit.


Më shumë nga rubrika

“Ka një tendencë drejt rritjes së numrit të pacientëve të rinj”, tha Kostadin Angjellov.

Një kontroll 24 orë për respektimin e masave anti-epidemike

Inspektoratet shëndetësore rajonale po fillojnë inspektime masive në vendet publike - nëpër qendrat tregtare dhe nëpër objektet e tjera tregtare, nëpër klubet e natës, për respektimin e masave kundra epidemike, njoftoi ministri i shëndetësisë Kostadin..

botuar më 20-10-15 2.04.MD

Bullgaria mbetet një vend transit për imigrantët

Vendi ynë prej disa vjetëve është në gjendje të një presioni zero nga ana e imigrantëve. Kapaciteti i qendrave për akomodimin e refugjatëve pranë agjencisë shtetërore është e zënë 15%. Janë të strehuar pak nën 800 refugjatë. Kjo do të thotë se fluksi i..

botuar më 20-10-15 1.53.MD

Pyet e vjetra bullgare me dekoratë evropiane

Pyjet e vjetra të Bullgarisë fituan votën e qytetarëve evropianë për çmimet e Komisionit Evropian “Natura 2000”, njoftoi Agjencia Ekzekutive e Pyjeve. Pyjet e vjetra bullgare morën çmim, duke fituar votën e qytetarëve evropianë për arritje të..

botuar më 20-10-15 10.51.PD