Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestuesit: Çadrat do të kthehen atje ku ishin

| rinovuar më 20-08-07 5.56.MD
Arman Babikjan
Foto: BGNES

Çadrat do të kthehen atje ku ishin, madje në më shumë vende! Frika e autoriteteve nga protesta e lirë e qytetarëve nuk do të fitojë”. Këtë e tha PR-eksperti Arman Babikjan – një prej organizatorëve të protestave antiqeveritare nga e ashtuquajtura “Trio e Helmuar”, i cili këtë natë ishte arrestuar për pak nga policia. Ai bëri thirrje që qytetarët të përfshihen në protestën masive antiqeveritare të planifikuar për sonte nga ora 20.00.

Nga ana e vet Drejtoria e Punëve të Brendshme e Kryeqytetit deklaroi se deri tani ka pasur një tolerancë tepër të madhe ndaj protestuesve dhe tashmë nuk do të lejohet bllokimi i udhëkryqeve. “Çdo një shtetas do të ketë mundësi të lëvizet lirisht”, vuri në dukje Toni Todorov, zëvendës shef i Policisë së Sigurimit në Drejtorinë e Punëve të Brendshme të Kryeqytetit, bënë të ditur reporterët e BNR-së.

Më e rëndësishmja është që të mos ketë dhunë policore. Kështu komentoi Presidenti Rumen Radev protestat sonte para reporteres së BNR-së Julijana Kornazheva.


Më shumë nga rubrika

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat..

botuar më 21-05-16 8.05.PD

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit..

botuar më 21-05-16 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD