Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 32 e protestave nën dritaret e pushtetit

Foto: BGNES

Mbrëmjen e 32 me radhë protestuesit në Bullgari do të grumbullohen në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit”, që të kërkojnë dorëheqjet e kabinetit dhe të kryeprokurorit.

Më herët sot drejt PKK-së “Kallotina” në kufirin me Serbinë u nis një procesion prej automjetesh, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë së Bojko Borisovit. Shoferët bënë provë për ta bllokuar rrugën, por policia i ndaloi tek Slivnica, jo larg kryeqytetit. Megjithatë procesioni arriti te kufiri.

Akoma një procesion proteste – këtë herë prej biçikletash, u nis për në Bllagoevgrad drejt PKK-së “Kullata” në kufirin me Greqinë.

Më shumë nga rubrika

Prof. Iva Hristova

Teste për Covid-19 në kushte shtëpiake do të shiten në farmaci

“Gjatë 24 orëve të para nuk mund të kuptohet nëse fëmija është i infektuar me koronavirus, ose ka grip, prandaj ai duhet të izolohet”, deklaroi për BNR prof. Iva Hristova – zëvendësdrejtoreshë e Qendrës për Sëmundje Ngjitëse dhe Parazitare. Ajo tha..

botuar më 20-09-18 10.12.PD

154 të infektuar me koronavirus

Nga 5856 PCR teste të bëra gjatë 24 orëve të fundit 2.6% janë pozitive, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. 154 veta janë infektuar me koronavirus, 150 janë të shëruarit, ndërsa 10 kanë vdekur. Pacientët në spital janë 740, por numri i..

botuar më 20-09-18 9.24.PD

Protestuesit kërkuan dorëheqjen edhe të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva

Balona plot me ujë dhe fruta fluturonin drejt godinës së Kuvendit Popullor ditën e 71 të protestës antiqeveritare. Aksioni kundër Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva u organizua nga nënat e fëmijëve me çrregullime nga “Sistemi na vret”...

botuar më 20-09-18 9.08.PD