Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat antiqeveritare dhe kontra protestat po vazhdojnë

Foto: BTA

Ditën e 48 të protestave mbeten të bllokuara tri udhëkryqe kryesore në Sofje. Protestuesit paralajmërojnë se në qoftë se Kryeministri Bojko Borisov vazhdon t’i nënvlerësojë kërkesat e tyre, më 2 shtator do të zhvillojnë një aksion të madh para Këshillit të Ministrave dhe do të organizojnë një demonstratë më drastike civile.

Ndërkaq, në një kontra protestë në kryeqytet afër Pallatit Kombëtar të Kulturës në Sofje të pakënaqurit nga bllokadat, grumbullojnë nënshkrime, të cilat do t’i parashtrojnë në Prokurori. Ata deklarojnë se në mbrëmje përsëri do të jenë para godinës së Ambasadës së Rumanisë që të parandalojnë bllokimin e një udhëkryqi kryesor në pjesën qendrore të qytetit.

Fraksioni parlamentar i socialdemokratëve gjermanë bëri të ditur se i përkrah protestat në Bullgari. Ata i konsiderojnë si proevropiane dhe në mbrojtje të superioritetit të ligjit.

Më shumë nga rubrika

Romani bullgar “Fizika e trishtimit” tashmë do të mësohet në Universitetin e Varshavës

“Është një ndjenjë e jashtëzakonshme të gjesh romanin “Fizika e trishtimit” pranë pikërisht këtyre 15 veprave të paharrueshme të përfshira në kursin “Letërsia Botërore Bashkëkohore” në Universitetin e Varshavës.” Çdo një prej tyre është nga librat..

botuar më 21-05-16 8.05.PD

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit..

botuar më 21-05-16 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD