Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 49 e protestave antiqeveritare

Foto: BNR

Ditën e 49 të protestave antiqeveritare në Sofje gjatë inaugurimit të linjës së tretë të metrosë në kryeqytet u arrit në një grindje mes protestuesve dhe qytetarëve të pakënaqur për bllokadat e udhëkryqeve kryesore.

Me moton “Shtëpia në Barcelonë – korrupsioni i llojit më të pastër – kërkojmë hetim dhe veprime!” aktivistët nga shoqata “Së bashku për ndryshim” protestonin para Ambasadës në Spanjë.

Bashkëkryetari i partisë “Bullgaria Demokratike” Hristo Ivanov iu drejtua me një letër Kryetares së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe deklaroi se ka krizë të vlerave në Bullgari. Ivanov, i cili është ish-Ministër i Drejtësisë në një prej qeverive të Kryeministrit Bojko Borisov, shpreh para BE-së pakënaqësi për pozitën dërguar nga prokuroria bullgare Komisionit Evropian, e cila u ankua në Bruksel për presion të paligjshëm të protestuesve.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD