Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestuesit u grumbulluan para Gjykatës Rajonale të Sofjes

Foto: BTA

Ditën e 59 të protestave antiqeveritare të pakënaqurit nga sistemi protestuan kundër dhunën policore para Gjykatës Rajonale në Sofje

Udhëkryqet Orllov Most, para Rektoratit të Universitetit të Sofjes dhe në të ashtuquajturin “Trekëndësh i Pushtetit” janë të hapura dhe trafiku është rimëkëmbur.

Natën policia parandaloi ndërtimin e një kampi të ri prej çadrash nga protestuesit në bulevardin “Skobelev”.

Në mitingun dje protestuesit shpallën se kanë në plan që më 10.09. të zhvillojnë përsëri një protestë kombëtare me emrin “Kryengritje e Madhe Popullore”.

Sot përveç në Sofje do të ketë protesta antiqeveritare dhe në qytete të tjera të vendit.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 402

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit” Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe..

botuar më 21-04-13 6.04.MD

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

botuar më 21-04-13 5.33.MD

Në Varna refuzuan të vaksinohen me AstraZeneca

Mjekët e përgjithshëm në qytetin Varna konstatuan refuzim në masë të vaksinimit me preparatin e AstraZeneca. Pas informatave të përhapura për ndërlikime pas vaksinimit njerëzit preferojnë të presin furnizimet e vaksinës Pfizer. "Nuk ka qartësi..

botuar më 21-04-13 3.59.MD