Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë 59 ditë

Foto: BGNES

Situata në qendër të kryeqytetit është e qetë, ndërsa lëvizja  është normale. Nuk ka udhëkryqe të bllokuara, pasi policia parandaloi ndërtimin e një kampi të ri çadrash në bulevardin “Car Osvoboditell”.

Protestuesit vetë i hoqën çadrat, pasi u ishte shpjeguar se e shkelin Ligjin për lëvizjen në rrugë. Me fjalët “Nuk do ta harrojmë “të mërkurën e përgjakur”. Nuk do t’i falim politikanët dhe Borisovin, të cilët i ndotën duart e tyre me gjak” organizatorët e protestës shpallën datën e mitingut tjetër mbarëkombëtar – 10 shtator.

Sonte do të ketë protesta jo vetëm në Sofje, por edhe në qytete të tjera të vendit.

Më shumë nga rubrika

Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD
Takimi i Georgji Rakovskit me Tiho dhe Tonka Obretenovi në qytetin Ruse

Një ekspozitë digjitale në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e Rakovskit

Në lidhje me 200 vjetorin nga lindja e Georgi Rakovskit, ekspozita online në qytetin Ruse prezanton dokumente shumë pak të njohura për jetën dhe veprimtarinë e revolucionarit. Administrata e rrethit në qytetin e Danubit specifikon se ekspozita,..

botuar më 21-04-17 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD