Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë tashmë 60 ditë

Foto: BTA

Në ditën e festës kombëtare të Bullgarisë – Bashkimi, protestat me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit po vazhdojnë tashmë 60 ditë.

Aktualisht nuk ka bllokada në udhëkryqe nga protestuesit. Megjithatë për shkak të zhvillimit të një maratone lëvizja rreth stadiumit “Vasill Levski” është e kufizuar.

Dje protestuesit përsëri e ndaluan përkohshëm lëvizjen e automjeteve në bulevardin tek “Orllov Most” dhe pak më vonë ajo u rifillua.

Organizatorët e protestave bënë thirrje për vullnetarë, të cilët t’i koordinojnë protestat në vend.

Më shumë nga rubrika

Daniell Mitov

Deri në të hënën GERB do të kthejë mandatin për formimin e qeverisë

Në qoftë se “Bullgaria Demokratike” dhe “Ka një popull të tillë” nuk duan të bisedojnë me GERB për qeverinë e propozuar nga ne dhe për prioritetet e ardhshme të qeverisjes do ta kthejmë mandatin. Këtë e deklaroi para bTV kandidati i GERB për..

botuar më 21-04-21 12.07.MD
Balin Balinov

Organizatat ekologjike duan ndryshime në Planin e Rimëkëmbjes

Për ndryshime në Planin Kombëtar të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë bënë thirrje ambientalistët, të cilët protestuan para Parlamentit. Ata bënë apel për rimëkëmbjen e ekonomisë nga kriza Covid me më pak dëme për klimën dhe mjedisin dhe me më shumë..

botuar më 21-04-21 11.33.PD
Bogdan Kirillov

Do të vazhdojë përdorimi i vaksinës “Astra Zeneca”

Nuk mendohet për tërheqjen e vaksinës Astra Zeneca. Këtë e deklaroi para BNT drejtori i Agjencisë Ekzekutive për Barnat Bogdan Kirillov. Ai rekomandoi që njerëzit e vaksinuar me Astra Zeneca duhet të presin 84 ditë dhe më pas të mendojnë për..

botuar më 21-04-21 10.40.PD