Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrja e Jashtme bullgare është për vizitë në Ukrainë

Ministrja Zaharieva
Foto: BGNES

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për vizitë zyrtare në Ukrainë. Bashkë me homologun e vet Dmitro Kuleba ajo do të shqyrtojë marrëdhëniet “BE-Ukrainë” në kuadrin e “Partneritetit Lindor” dhe përkrahjen bullgare për integrimin e vendit në BE. Do të diskutohen edhe çështjet politike dhe ekonomike të cilat janë me rëndësi më të madhe për dy vendet tona, ndër të cilat janë edhe të drejtat e minoritetit bullgar.

Më 18 shtator Ministrja bullgare do të bisedojë me kryetarin e Radës Supreme Dmitro Razumkov dhe me Zëvendëskryeministrin e integrimit evropian dhe euroatlantik Olga Stefanishina. Zaharieva do ta vizitojë Odesën, ku janë parashikuar takime me guvernatorin e krahinës Maksim Kucij dhe me përfaqësues të bashkësisë bullgare.

Më shumë nga rubrika

Fillon një program në mbështetje të biznesit të vogël dhe të mesëm

Kompanitë e vogla dhe të mesme do të mund të marrin kredi nga bankat tregtare, të garantuara 80% nga Fondi i Fondeve, ndërsa banka do të marrë riskun për pjesën tjetër prej 20%. Masa është pjesë e programit për rimëkëmbje të shpallur sot nga..

botuar më 21-06-22 4.00.MD
Aleksandër Zllatanov

Fillon një fushatë informimi midis romëve për vaksinimin

Ministria e Shëndetësisë është duke marrë masa për të informuar pakicën rome në lidhje me vaksinimin kundër Covid-19, tha zëvendësministri Aleksandër Zllatanov. Në ministri u mbajt një takim me ndërmjetësuesit shëndetësorë në lagjet rome...

botuar më 21-06-22 1.29.MD

6 parti po hyjnë me siguri në parlamentin e ri

Tre javë para zgjedhjeve parlamentare, GERB-SDS dhe "Ka një popull të tillë" /ITN/ ndajnë 1.5%, sipas një sondazhi përfaqësues kombëtar të Trendit, i cili u zhvillua nga 11 deri në 18 qershor me kërkesë të gazetës "24 çasa". Parlamenti i..

botuar më 21-06-22 10.11.PD