Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov mori pjesë online në Asamblenë e përgjithshme të OKB-së

Bojko Borisov
Foto: BGNES

“Rendi ditor për zhvillim të qëndrueshëm deri në vitin 2030” është shumë i rëndësishëm për Bullgarinë, si çelës për përballimin e pabarazive dhe arritjen e një shoqërie prosperuese dhe paqësore, tha Kryeministri Bojko Borisov para takimit për zhvillim të qëndrueshëm në kuadrin e Debatit të Përbashkët në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Për shkak të Covid-19 sesioni zhvillohet për herë të parë online.

Pandemia u bë shkak për prapambetjen në zbatimin e qëllimeve për zhvillim të qëndrueshëm. Në plan të parë dalin pabarazitë sociale, varfëria, pasojat serioze të ndryshimit të klimës. Covid-19 na tregoi qartë se “Rendi ditor 2030” është më i rëndësishëm se kurrë deri tani, tha gjithashtu Borisov.

Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Plani kombëtar për përballimin e krizës është i tërë shoqërisë

Pas pandemisë qëllimi ynë strategjik në BE është investimi në premisa afatgjata për rritje të ekonomisë, tha Zëvendëskryeministri Tomisllav Doçev. Sot ai prezantoi online projektin e Planit Kombëtar për rimëkëmbje dhe qëndrueshmëri të Bullgarisë...

botuar më 20-10-30 5.35.MD
Andon Balltakov

Drejtori i BNR-së mbetet në postin e vet

Në mbledhjen e përbashkët sot në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) drejtori i medias Andon Balltakov bëri të ditur se do të tërheqë dorëheqjen e vet të parashtruar në Këshillin e Mediave Elektronike. Më 21 tetor Balltakov deklaroi se jep dorëheqje..

botuar më 20-10-30 4.43.MD

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje u ndje edhe në Bullgari

Pak para orës 14.00 në Sofje, si dhe në qytete të tjera bullgare, përfshi këtu Ruse dhe Varna, u ndje një tërmet. Lëkundja sizmike u regjistrua edhe në Turqi dhe Greqi, njoftuan observatorët vendas dhe ndërkombëtarë. Sipas burimeve greke dhe..

botuar më 20-10-30 4.12.MD