Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 73 e protestave antiqeveritare

Foto: БТА

Filloi dita e 73 e protestave permanente antiqeveritare me kërkesa për dorëheqjet e Kryeministrit, Kryeprokurorit, Kryetares së Parlamentit dhe për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme.

Mbrëmja e 72 e protestave në Sofje kaloi qetë, pa tension dhe incidente, transmetoi BNR.

Me rastin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor një prej liderëve të protestave avokati Nikollaj Haxhigenov komentoi: “Ata janë gati të bëjë çmos që t’i bëjnë vetë zgjedhjet... Tërë cirku gjatë 70 ditëve të fundit ka qëllim që Bojko t’i numërojë vetë fletëvotimet”.

Protestuesit zhvilluan gjithashtu një procesion dhe vendosën një transparant para përfaqësisë së Komisionit Evropian në Sofje me thirrje ndaj BE-së për të treguar pozitën e tij ndaj kërkesave të protestuesve.

Gjatë procesioneve të zakonshme të natës përkohshëm u bllokuan udhëkryqe kryesore në kryeqytet.


Më shumë nga rubrika

Këshillat e ekspertëve përkrahin mbajtjen e maskave në të hapur

Këshillat e ekspertëve të epidemiologjisë dhe të sëmundjeve infektive pranë Ministrisë së Shëndetësisë përkrahin mbajtjen e maskave në të hapur. Kjo u bë e qartë pas mbledhjes së sotme online. Ekspertët diskutuan mundësinë për uljen e karantinës së..

botuar më 20-10-20 2.12.MD
Rumen Radev

U ndërpre vizita e presidentit Rumen Radev në Estoni

U ndërpre vizita e presidentit Rumen Radev në Estoni për shkak të situatës së ndërlikuar me koronavirusin. Këtë e vendosën në një bisedë telefonike sot herët në mëngjes presidenti bullgar dhe homologia e tij estoneze Kersti Kaljulajd. Dje në..

botuar më 20-10-20 12.36.MD
Bojko Borisov

Thellohet bashkëpunimi me ShBA-në

“Bullgaria dhe ShBA-ja janë aleate dhe partnere strategjike. Bashkëpunimi dypalësh ka tendencë për thellim të mëtejshëm.” Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një takim video me liderët e organizatave të hebrenjve në ShBA-në në kundrinë..

botuar më 20-10-20 11.08.PD