Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Projektuan kuadro nga shtëpia e Kryeprokurorit në lagjen “Bojana” gjatë protestës së 74

Foto: BGNES

Gjatë protestës së 74 antiqeveritare u projektuan kuadro nga shtëpia e re e Kryeprokurorit Ivan Geshev në lagjen e Sofjes “Bojana" (shtëpi Nr. 5). U përhap informacion se në godinë, e cila është pjesë e rezidencës qeveritare dhe presidenciale, është bërë një remont i madh dhe në kuadrot e xhiruara u treguan dhoma të rinovura.

Dje protestuesit përsëri bllokuan lëvizjen në "Orllov Most" ("Ura e Shqiponjave") dhe përfaqësuesit e tyre deklaruan se do të shprehin pozitën e vet civile derisa të mos marrin dorëheqjet e Kryeministrit dhe të Kryeprokurorit.

Më 22 shtator, kur është Dita e Pavarësisë së Bullgarisë, do të zhvillohet Kryengritja e tretë e Madhe Popullore.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 229

Nuk mjaftojnë mjekët në vijë të parë Mangësia serioze e mjekëve në vijë të parë është problemi më i madh, përpara të cilit është i drejtuar sistemi shëndetësor në Bullgari, informoi ministri i shëndetësisë Kostadin Angjelliov në brifingun e..

botuar më 20-10-22 6.18.MD
Kostadin Angellov

Për shkak të pandemisë ulin kapacitetin e lokaleve deri në 50 për qind

Nga mesnata e 23 tetorit frekuentimi i diskotekave, lokaleve të natës dhe të argëtimit në të hapur dhe në të mbyllur lejohet nëse çdo njërii i sigurohen 2 metra katror nga sipërfaqja e përgjithshme tregtare. Këtë masë e shpalli ministri i..

botuar më 20-10-22 6.16.MD
Desisllava Ahlladova

Bullgaria lajmëroi BE-në se nuk do të japë “pasaporta të arta” për të huaj

Ministrja e drejtësisë Desisllava Ahlladova siguroi komisionarin e drejtësisë Didier Reynders se Bullgaria ka ndërmarrë hapa legjislativë për heqjen e regjimit të marrjes së shtetësisë bullgare kundrejt investimeve, transmetoi BTA. Në parlament..

botuar më 20-10-22 5.52.MD