Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për krijuesin Vezhdi Rashidov protestat janë orvatje e anarkisë për grusht shteti

Vezhdi Rashidov
Foto: Emill Ençev

“Nuk shikoj ndonjë mesazh në protestat. Shikoj vetëm njerëz të cilët dëshirojnë të heqin qeverinë. Ata kërkojnë vetëm dorëheqje dhe asgjë tjetër”, komentoi para BNR skulptori Vezhdi Rashidov, deputetë nga partia GERB dhe kryetar i komisionit parlamentar për kulturë dhe media.

GERB duhet të përfundojë mandatin. Protestuesit nuk janë tërë populli bullgar. Mitingjet e paligjshme janë antikushtetuese, gjë që dëshmon se anarkia  orvatet të bëjë gursht shteti.” Rashidovi tha, se nuk e mbron Borisovin, por në se ai ka ndonjë faj ai duhet të vërtetohet.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 229

Nuk mjaftojnë mjekët në vijë të parë Mangësia serioze e mjekëve në vijë të parë është problemi më i madh, përpara të cilit është i drejtuar sistemi shëndetësor në Bullgari, informoi ministri i shëndetësisë Kostadin Angjelliov në brifingun e..

botuar më 20-10-22 6.18.MD
Kostadin Angellov

Për shkak të pandemisë ulin kapacitetin e lokaleve deri në 50 për qind

Nga mesnata e 23 tetorit frekuentimi i diskotekave, lokaleve të natës dhe të argëtimit në të hapur dhe në të mbyllur lejohet nëse çdo njërii i sigurohen 2 metra katror nga sipërfaqja e përgjithshme tregtare. Këtë masë e shpalli ministri i..

botuar më 20-10-22 6.16.MD
Desisllava Ahlladova

Bullgaria lajmëroi BE-në se nuk do të japë “pasaporta të arta” për të huaj

Ministrja e drejtësisë Desisllava Ahlladova siguroi komisionarin e drejtësisë Didier Reynders se Bullgaria ka ndërmarrë hapa legjislativë për heqjen e regjimit të marrjes së shtetësisë bullgare kundrejt investimeve, transmetoi BTA. Në parlament..

botuar më 20-10-22 5.52.MD