Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autoritetet përgënjeshtruan informacionin se ka mjete të ndaluara evropiane

Godina e fondit shetëror "Bujqësia"
Foto: BGNES

Komisioni Evropian rimëkëmb shumat për Bullgarinë, të cilat fondi “Bujqësia” u dërgon fermerëve si pagime direkte dhe subvencionime, njoftojnë nga Fondi.

Saktësimi është për shkak të informacionit të përhapur se Brukseli ka ndaluar 350 mln euro për bujqësinë. Për këtë vit subvencionimet e rimëkëmbura janë për 1 mlrd euro. Kësti i fundit është që nga 3 shtatori. Të gjitha mjetet e deklaruara nga fondi “Bujqësia” rimëkëmben 100% dhe pa vonesë, janë kategorikë nga Agjencia e Pagesës.

Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Plani kombëtar për përballimin e krizës është i tërë shoqërisë

Pas pandemisë qëllimi ynë strategjik në BE është investimi në premisa afatgjata për rritje të ekonomisë, tha Zëvendëskryeministri Tomisllav Doçev. Sot ai prezantoi online projektin e Planit Kombëtar për rimëkëmbje dhe qëndrueshmëri të Bullgarisë...

botuar më 20-10-30 5.35.MD
Andon Balltakov

Drejtori i BNR-së mbetet në postin e vet

Në mbledhjen e përbashkët sot në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) drejtori i medias Andon Balltakov bëri të ditur se do të tërheqë dorëheqjen e vet të parashtruar në Këshillin e Mediave Elektronike. Më 21 tetor Balltakov deklaroi se jep dorëheqje..

botuar më 20-10-30 4.43.MD

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje u ndje edhe në Bullgari

Pak para orës 14.00 në Sofje, si dhe në qytete të tjera bullgare, përfshi këtu Ruse dhe Varna, u ndje një tërmet. Lëkundja sizmike u regjistrua edhe në Turqi dhe Greqi, njoftuan observatorët vendas dhe ndërkombëtarë. Sipas burimeve greke dhe..

botuar më 20-10-30 4.12.MD