Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 79 e protestave plasje midis protestuesve dhe policisë para godinës së BNT-së

Foto: BGNES

Brohoritje “Dorëheqje” u dëgjuan mbrëmë para godinës së Bashkisë së Kryeqytetit ndërsa protestuesit hodhën vezë kundër fasadës së godinës. Ditën e 79 të protestave te kërkesat për dorëheqje të qeverisë dhe kryeprokurorit u shtua edhe emri i kryetares së bashkisë së kryeqytetit Jordanka Fandëkova. Në rajonin e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) policë dhe protestues u përplasën pasi simpatizantë të lëvizjes BOEC u orvatën të hyjnë në godinën e tij ku ministri i shëndetësisë Kostadin Angellov jepte intervistë. Nuk ka të dëmtuar dhe të plagosur.


Më shumë nga rubrika

prof. Radka Argirova

Një nga katër bullgarë ka Covid-19

Çdo njeri i katërt te ne ka koronavirus gjatë 20 ditëve të fundit, bëri të ditur për Televizionin Kombëtar Bullgar prof. Radka Argirova. Virusologja shtoi se ka shumë njerëz me simptomat e sëmundjes, të cilët nuk testohen. Sipas saj jo të..

botuar më 20-10-31 10.37.PD

Party me kunguj me rastin e ditës së 115 të protestave antiqeveritare

“Le ta gatuajmë Bojkon!” – me këtë moto do të kalojë protesta e 115-të e protestave me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit. “Trioja e Helmuar, e cila i organizon protestat, u bëri thirrje qytetarëve për ta festuar Halloween në..

botuar më 20-10-31 10.01.PD

Përsëri antirekord i të infektuarve me koronavirus

2 891 raste të reja të Covid-19 nga 12 634 PCR teste janë konstatuar gjatë 24 orëve të fundit në Bullgari, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ, domethënë afro 23% e testeve kanë rezultuar pozitive – kjo bën 202 veta më shumë në krahasim..

botuar më 20-10-31 9.47.PD