Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ultra maratonisti Krasimir Georgiev do të tërheqë një xhip në bamirësi të shëndetit psikik

Krasimir Georgiev

Në orën 10 fiks në stadiumin e kryeqytetit ultra maratonisti Krasimir Georgiev nisi për të realizuar sfidën e radhës ndaj vetes. Kësaj here ai do të tërheqë një xhip me peshë 2300 kilogram në vazhdim të 27 orëve. Kjo sfidë është në emër të një kauze mirëbërëse – mbledhjes së mjeteve në ndihmë të shëndetit psikik.

Gjatë kohës së tërheqjes Georgievi do të pushojë në çdo 400 metra. Finali parashikohet të jetë mëngjesin e ditës së diele.

Hyrja është e lirë dhe mjetet për bamirësinë do të mblidhen në kuti speciale.

Dimitër Berbatov

Dimitër Berbatov hyri në top 10 të Bayer për të gjitha kohërat

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov mori një tjetër mirënjohje. Sulmuesi qendror u rendit në vendin e nëntë prestigjioz në renditjen e gazetës “Bild” për lojtarin më të mirë të Bayer (Leverkusen) të të gjitha kohërave. Ai luajti për klubin..

botuar më 22-05-25 4.34.MD
Boksierja Sevda Asenova (majtas)

Boksierja Sevda Asenova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Botëror

Boksierja bullgare Sevda Asenova fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Boksit për femra në Stamboll. Sportistja jonë kombëtare 37-vjeçare pësoi një lëndim në brinjë në mesin e raundit të parë të ndeshjes gjysmëfinale në kategorinë 48..

botuar më 22-05-18 4.22.MD
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov një hap larg skemës kryesore të turneut Roland Garros

Një fitore e ndan tenistin bullgar Dimitër Kuzmanov nga hyrja në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të Francës Roland Garros. Sot ai fitoi ndeshjen e tij të dytë kualifikuese, duke mposhtur Flavio Coboli të Italisë me rezultatin 6:3, 3:6,..