Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Drejtësi për çdonjërin” këmbëngul për reforma radikale gjyqësore

| rinovuar më 20-09-30 8.52.PD
Foto: BGNES

Për këtë mbrëmje është planifikuar demonstrata e 84 antiqeveritare në kryeqytet. Nga iniciativa “Drejtësi për çdonjërin” do të protestojnë para Pallatit Gjyqësor në Sofje me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev, të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe për një reformë radikale gjyqësore.

Protesta e djeshme e 83 në kryeqytet kaloi qetë. Pjesëmarrësit zhvilluan procesionin tradicional nga sheshi “Nezavisimost” /Pavarësia/ deri në Orllov Most /Ura e Shqiponjave/ duke thërritur “Dorëheqje” dhe “Kriminelët jashtë”.
Në përgjigje të deklaratës së liderit të DPS-së Mustafa Karadajë nga “Trioja e Helmuar” – që janë nga organizatorët e protestave, deklaruan se protestuesit nuk e konsiderojnë DPS-në si parti opozitare.
Bullgarët që banojnë në Vendet e Ulëta kanë në plan ta përkrahin nga Haga “Kryengritjen e Katërt të Madhe Popullore" të planifikuar për datën 3 tetor.

Më shumë nga rubrika

Marijana Nikollova

Vizitë pune e ministrit të turizmit të Bullgarisë në Turqi

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e turizmit e Bullgarisë Marijana Nikollove është për një vizitë pune në Turqi. Në Stamboll ajo do të takohet me homologun e saj turk Mehmet Ersoj, transmetoi BTA. Të dy ata do të diskutojnë bashkëpunimin në..

botuar më 20-10-22 6.35.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 228

Numër rekord i rasteve të Covid-19 nga një numër rekord i PCR testeve të realizuara Gjatë 24 orëve të fundit në Bullgari janë regjistruar 1 336 raste të reja të Covid-19. Nga 11 505 PCR testet 11.6% janë pozitive. Më shumë..

botuar më 20-10-21 8.21.MD

Vazhdojnë protestat me kërkesë për dorëheqjen e pushtetit

Para Selisë së Gjykatës në Sofje u zhvillua një protestë me kërkesë për dorëheqjen e kryeprokurorit, e cila do të vazhdojë më 22 tetor para Këshillit të Lartë Gjyqësor i cili do të diskutojë a ka arsye për çlirimin para afatit të akuzuesit numër..

botuar më 20-10-21 7.36.MD