Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas SHBA-së Centrali Atomik “Belene” dhe “Rryma ballkanike” nuk sigurojnë diversifikim të Bullgarisë

Foto: Ministria e Energjetikës

SHBA-ja mbajnë pozitën e tyre kundër ndërtimit të zgjatjes së “Rrymës Turke” në Bullgari dhe të Centralit Atomik Elektrik “Belene”. Këtë e tha Fransis Fanën ndihmës sekretar i shtetit në Zyrën e Resurseve Energjetike pranë Departamentit të Shtetit të ShBA-së pas një takimi me ministren bullgare të energjetikës Temenuzhka Petkova. Sipas Fanënit cituar nga sajti “Mediapull” këto projekte nuk sigurojnë diversifikim energjetik të Bullgarisë. Përveç kësaj pajisjet ruse për centralin e dytë atomik janë të vjetërsuara.

Në të njëjtën kohë Uashingtoni inkurajon ndërtimin e lidhjes së gazit midis Bullgarisë dhe Greqisë dhe mendon se alternativë e Centralit “Belene” mund të jenë reaktorë të vegjël modularë.

Fanëni dha të kuptohet se sanksionet amerikane kundër “Rrymës Turke” do të prekin zgjatjen e gazsjellësi rus përmes Bullgarisë.

Kjo që qeveria bullgare e quan “Rrymë Ballkanike” dhe thekson se është pjesë e infrastrukturës bullgare të gazit nuk ndryshon thelbin e projektit, shtoi Fanëni.


Më shumë nga rubrika

Dita e 104 e protestave parashikohet për sonte

Gjatë protestës së ditës së 103 me kërkesë për dorëheqjen e kryeministrit, qeverisë dhe kryeprokurorit demonstruesit hodhën vezë dhe domate kundër godinës së Ministrisë së Mbrojtjes. Shkas për këtë u bënë fjalët e zëvendës kryeministrit dhe ministër të..

botuar më 20-10-20 9.28.PD

23 për qind nga PCR testet janë pozitive për Covid-19

Rastet e reja të të infektuarve me koronavirus në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit janë 1024. Kjo është 23.24 për qind nga 4406 PCR testet e realizuara. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Në repartet intensive ndodhen 88..

botuar më 20-10-20 8.57.PD
Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD