Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Shqipëria janë duke përgatitur një Memorandum për bashkëpunim në turizëm

Ambasadorja Donika Hoxha dhe Ministrja Marijana Nikollova
Foto: tourism.government.bg

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova zhvilloi një takim pune me Ambasadoren e Republikës së Shqipërisë Donika Hoxha.

Shqipëria është ndër tregjet perspektive turistike për vendin tonë. Gjatë vitit 2019 janë konstatuar afro 36 000 vizita të shtetasve shqiptarë në Bullgari. Para pandemisë ky destinacion dallohej si një nga tregjet turistike me rritje më të madhe– gjithsej 18 491 bullgarë kanë udhëtuar deri në Shqipëri gjatë vitit 2019, po vëzhgohet një rritje e konsiderueshme prej 34,5% në krahasim me vitin 2018, tha Nikollova dhe shtoi se në nivel ndërkombëtar kontaktet në fushën e turizmit janë intensive, transmetoi BTA.

Më shumë nga rubrika

Vendpushimi Albena

Vendpushimi “Albena” ishte i pari që mori stikerin "100% të vaksinuar"

Vendet turistike në Bullgari me staf të vaksinuar do të marrin stiker "100% të vaksinuar", njoftoi në një konferencë shtypi në Albena Ministrja e Turizmit Stella Balltova. Pushimorja e parë që mori një stiker të tillë është Albena. Në vendpushim ka..

botuar më 21-06-10 7.29.MD

Me një vëmendje të shtuar pranë rezervuarëve gjatë sezonit të verës

Në muajt e ngrohtë të verës turistët kërkojnë freski buzë detit ose rreth lumenjve të bukur malorë dhe digave. Që të mund të ndihen të pa rrezikuar pranë rezervuarëve të shumtë të pa mbrojtur në vend, “njerëzit mund të pushojnë buzë tyre, por në..

botuar më 21-06-10 10.16.PD

Parashikueshmëria, vaksinimi masiv, hotelet kovid, apo si ta shpëtojmë verën turistike 2021?

Në këtë moment turistët kërkojnë një siguri më të madhe dhe parashikueshmëri. Ata gjithnjë e më pak ndikohen nga çmimet, nga atraksionet suplementare, cilësia e shërbimit si dhe nga faktorë të tjerë, të cilat paracaktonin sjelljen e tyre përpara..

botuar më 21-06-08 12.38.MD