Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maratona e Sofjes përfundoi me rekorde

Foto: BGNES

Maratonistët Jozef Sbaj dhe Raduan Nuini fituan në edicionin e 37-të të Maratonës së Sofjes. Të dy ata e kaluan trasenë për 2 orë, 13 minuta dhe 3 sekonda. Fotofinishi tregoi se fitues është Jozef Sbaj.

Te femrat fituese u bë ukrainase Viktorija Hapillina, e cila kapërceu distancën e maratonës për 2 orë, 27 minuta dhe 59 sekonda.

Edicioni i sivjetshëm i kësaj veprimtarie sportive startoi në orën 9.30 nga sheshi “Batenberg” me mbi 2 700 pjesëmarrës në distancat nga 42, 21 dhe 10 kilometra.

Për shkak të epidemisë së koronavirusit nuk u zhvillua starti masiv në 3 kilometra.

Organizatorët e nismës “Sofja – kryeqytet evropian i sportit” vendosën që për çdo maratonist që startoi të ndajnë nga 1 levë për ndërtimin e sheshit sportiv për fëmijë me autizëm. Terreni tashmë është i miratuar dhe është i siguruar falas.


Më shumë nga rubrika

Dimitër Berbatov

Dimitër Berbatov hyri në top 10 të Bayer për të gjitha kohërat

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov mori një tjetër mirënjohje. Sulmuesi qendror u rendit në vendin e nëntë prestigjioz në renditjen e gazetës “Bild” për lojtarin më të mirë të Bayer (Leverkusen) të të gjitha kohërave. Ai luajti për klubin..

botuar më 22-05-25 4.34.MD
Boksierja Sevda Asenova (majtas)

Boksierja Sevda Asenova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Botëror

Boksierja bullgare Sevda Asenova fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Boksit për femra në Stamboll. Sportistja jonë kombëtare 37-vjeçare pësoi një lëndim në brinjë në mesin e raundit të parë të ndeshjes gjysmëfinale në kategorinë 48..

botuar më 22-05-18 4.22.MD
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov një hap larg skemës kryesore të turneut Roland Garros

Një fitore e ndan tenistin bullgar Dimitër Kuzmanov nga hyrja në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të Francës Roland Garros. Sot ai fitoi ndeshjen e tij të dytë kualifikuese, duke mposhtur Flavio Coboli të Italisë me rezultatin 6:3, 3:6,..

botuar më 22-05-18 3.18.MD