Eмисия новини
от 18.00 часа

Kryeqyteti është lider për sa i përket pagës mesatare me 2603 leva /1330 euro/

Qyteti i Sofjes është lider në vend për sa i përket pagës mesatare mujore bruto, e cila është 2603 leva /1,330.89 euro/. Pas saj, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, të cituara nga BNR Varna, për tremujorin e parë 2023, renditen..

26.05.23 10:46 |
Katedralja

Një shëtitje turistike në Sofje paraqet pamje historike nga Mesjeta

Një rrugë e re turistike, e financuar nga Bashkia e Kryeqytetit, zbulon periudhën mesjetare të Sofjes përmes vendeve të reja arkeologjike si Porta Perëndimore, rezervati historiko-arkeologjik "Serdika - Sredec", muzeu arkeologjik nëntokësor nën..

28.04.23 19:41 |

Sofja - një destinacion gjithnjë e më tërheqës në mesin e turistëve të huaj

Destinacionet turistike urbane po rimëkëmben shumë shpejt pas pandemisë së koronavirusit. Ndërmarrja Komunale të Turizmit në Sofje pret një rimëkëmbje të numrit të turistëve nga para pandemisë dhe rezultate edhe më të mira këtë vit. Në vitin..

30.03.23 19:41 |

Ekziston rreziku që të humbasim fondet evropiane për rinovimin e qendrës së kryeqytetit

E njëjta kompani qëndron pas një prej seksioneve problematike të autostradës “Trakija” dhe riparimit të gurëve emblematik të verdhë të kryeqytetit, tha për BNT ministri rajonal në detyrë Ivan Shishkov. Sipas tij, problemi me riparimet nuk është tek..

17.10.22 10:53 |
Statuja e Sofjes - një nga simbolet e kryqytetit

Bum i turistëve të huaj në Sofje

Rritja e turistëve të huaj në Sofje këtë vit në krahasim me vitin 2021 është 90%, tha për BNR drejtori i Ndërmarrjes të Turizmit të Bashkisë së Kryeqytetit Ivo Marinov. Mesatarja e qëndrimit të turistëve të huaj në kryeqytet është gati tre ditë. Të..

08.10.22 12:19 |
Trishtili i madh

Zogj, grafite dhe verë – Sofja i mirëpret mysafirët e saj me itinerare dhe atraksione të reja

Fluksi i turistëve të huaj në kryeqytet është rritur me 139% në gjysmën e parë të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të pandemisë 2021. Më të shumtë janë miqtë e ardhur nga Gjermania, Rumania, Izraeli, Italia, SHBA, Greqia dhe..

30.07.22 13:25 |

Shikoni sesi është dukur tempulli i Fortuna-s në koloninë romake Ulpia Escus

Vizitorët e Muzeut Historik Kombëtar në Sofje tani mund të bëjnë një shëtitje virtuale në tempullin e perëndeshës së lumturisë dhe të fatit Fortuna. Ndërtesa është pjesë e kolonisë së dikurshme romake Ulpia Escus pranë fshatit të sotëm Gigen, në afërsi..

28.06.22 07:15 |

Lule për Ditën e Dafinës

Këtë të diel, më 17 prill, Kisha Ortodokse Bullgare feston ditën e hyrjes së Jezu Krishtit në Jeruzalem, i cili u prit nga populli me degë palme. Në kishën perëndimore, dita ka ruajtur emrin “E Diela e Palmave”. Duke qenë se nuk ka palma të egra që..

15.04.22 17:17 |

144 vjet nga çlirimi i Sofjes

Kryeqyteti bullgar feston 144 vjetorin e çlirimit nga sundimi osman. Në kishën “Shën e Diela” u mbajt një lutje falënderimi në kujtim të ushtarëve të vrarë. Procesioni tradicional liturgjik deri në Monumentin e Mbretit Aleksandër II u mbajt..

04.01.22 13:41 |
Banja Qendrore e Sofjes

Një shëtitje në Montmartre të Sofjes

Kryeqyteti bullgar Sofja ka pësuar shumë ndryshime në pamjen e tij arkitektonike që nga shpallja e tij si qendër administrative, kulturore dhe publike e vendit në vitin 1879. Me gjithë  kalimin e pamëshirshëm të kohës dhe ndryshimet që sjell me..

17.09.21 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна