Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestuesit kërkuan dorëheqjen e kryetares së Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova

Foto: BGNES

Këtë mbrëmje do të zhvillohet protesta e 96 në kryeqytetin e Sofjes.

Për protestën e 100-të, më 16 tetor, organizatorët e saj, e ashtuquajtura “Trio e Helmuar”, shpallën Kryengritjen e pestë të Madhe Popullore.

Kërkesat mbeten të pandryshuara – dorëheqja e Kryeministrit Bojko Borisov dhe e Kryeprkurorit Ivan Geshev, ndryshime në Kushtetutë dhe votim vetëm me makina.

Dje u kërkua dorëheqja edhe e Kryetares së Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova për shkak të problemeve të rëndësishme të pazgjidhura.

Gjatë procesionit tradicional në Sofje u bllokua për më shumë se një orë udhëkryqi në urën Orllov Most.


Më shumë nga rubrika

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 268

Në fund të vitit pritet të furnizohen vaksinat e para kundër Covid-19 Vaksinat e para kundër Covid-19 në Bullgari do të jenë prodhim të  Pfizer-BioNTech dhe priten të furnizohen në fund të vitit 2020 ose në fillim të vitit 2021. Këtë e tha Ministri i..

botuar më 20-11-30 5.52.MD

Në fund të vitit pritet të furnizohen vaksinat e para kundër Covid-19

Vaksinat e para kundër Covid-19 në Bullgari do të jenë prodhim i Pfizer-BioNTech dhe priten të furnizohen në fund të vitit 2020 ose në fillim të vitit 2021. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në mbledhjen te Kryeministri Bojko Borisov...

botuar më 20-11-30 4.43.MD

Sofja del nga rajonet me sëmundshmëri të lartë të Covid-19

Gjatë javës së kaluar më se 12 000 veta u shëruan nga Covid-19. Po ulet presioni mbi sistemin shëndetësor. Sofja po largohet nga zonat me sëmundshmërinë më të lartë – nga 1000 raste për 100 000 banorë. Në këtë grup mbeten vetëm qytetet Gabrovo dhe..

botuar më 20-11-30 3.21.MD