Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta antiqeveritare në Bullgari po përgatitet për “Kryengritjen e Madhe Popullore – 5”

| rinovuar më 20-10-15 10.14.PD
Studentët para Rektoratit të Universitetit të Sofjes
Foto: BGNES

Në ditën e 99-të të protestave antiqeveritare në Bullgari para “Kryengritjes së Madhe Popullore – 5” dorëheqja e Kryeministrit dhe e Kryeprokurorit u kërkua edhe nga studentët. Ata u mblodhën para Rektoratit të Universitetit të Sofjes dhe protestuan kundër shpërbërës së sistemit gjyqësor, transmetoi BNR.

Pa tension kaloi mbrëmja e 98 e protestave antiqeveritare. Gjatë ditës shoqata civile “Drejtësi për të gjithë” zhvilloi një aksion të protestës para Pallatit Gjyqësor, ndërsa lideri i partisë “Po Bullgaria” dhe ish ministër i drejtësisë Hristo Ivanov kërkoi dorëheqjen jo vetëm të kryeprokurorit por edhe të Këshillit të Lartë Gjyqësor, i cili refuzoi të shqyrtojë kërkesën e Bashkimit të Gjyqtarëve për largimin e Geshevit.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 366

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i..

botuar më 21-03-08 6.11.MD

Koronavirusi pritet të bëhet sezonal

Më 8 mars një vit më parë në Bullgari u raportuan të infektuarit e parë me koronavirus dhe ata tashmë janë mbi 260 000. Covid-19 ka të ngjarë të bëhet sezonal, tha para Radios Kombëtare Bullgare Prof. Todor Kantarxhiev drejtor i Qendrës Kombëtare..

botuar më 21-03-08 5.41.MD

Pritet një rritje e rendimenteve të grurit

Gati 5.8 milion tonë grurë do të prodhohen nga Bullgaria në 2021. Parashikimi u bë nga Qendra për Kërkime Ekonomike në Ekonominë Rurale, njoftoi BTA. Kjo është 15 për qind më shumë se fitimet në vitin 2020. Sipas parashikimeve të para të Qendrës,..

botuar më 21-03-08 3.49.MD