Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti Gabrovo krenohet me një Çmim Evropian për ekologji

Foto: arkiv

Çmimi “Gjethja e gjelbër Evropiane” për vitin 2021 i qe dhënë qytetit bullgar Gabrovo. Komisioni Evropian i ka vlerësuar investimet në efikasitetin energjetik dhe përmirësimin e mjedisit urban, por po kështu dhe arritjet në mbledhjen e ndarë të plehrave dhe fushatat me qytetarët, njoftuan nga administrata vendase.

“Ne jemi qyteti i vetëm në Evropën Qendrore dhe Lindore, i cili e ka fituar dekoratën në historinë e saj pesëvjeçare”, u lavdëruan ata.

Qyteti bullgar, i njohur si kryeqyteti i humorit dhe i shakasë, është kandidat për herë të tretë në garën ekologjike. Sivjet qyteti Gabrovo arriti deri në final bashkë me akoma 4 qyteteve të tjerë – ato danezee Elsinore, Nyborg dhe Ringkobing-Skjern dhe qyteti finlandez Lappeenranta. Çmimi gjithashtu mbart një çmim në para prej 75 mijë euro.

Ceremonia mbi dekorimin /shpallja e çmimit është në minutën e 37/.


Më shumë nga rubrika

Google shënon lindjen e zbuluesit të Lacto bacterium bulgaricum dr. Stamen Grigorov

Në faqen fillestare Google shënon lindjen e dr. Stamen Grigorov (1878-1945) – mikrobiolog dhe mjek bullgar, zbulues i Lacto bacterium bulgaricum (Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, i njohur gjithashtu si Lactobacillus bulgaricus)...

botuar më 20-10-27 12.18.MD

Profilaksia është metoda kryesore për luftimin e kancerit të gjirit

Tetori është muaji botëror për luftimin e kancerit të gjirit. Edhe sivjet që nga fillimi i muajit startuan fushatat kombëtare për analiza falas për prevencë të sëmundjes në tërë vendin. Kanceri i gjirit është sëmundja më e përhapur ndër gratë. Çdo vit në..

botuar më 20-10-27 7.05.PD

Sot është dita e dytë e konferencës së Asociacionit të Shkollave Bullgare Jashtë Shtetit

Që nga dje zhvillohet konferenca tradicionale vjetore e Asociacionit të Shkollave Bullgare Jashtë Shtetit. Forumi “Shkollat bullgare jashtë – tradita, praktika, inovacione” është dyditor dhe zhvillohet online në bashkëpunim me Universitetin e..

botuar më 20-10-26 9.08.PD