Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mjekët bullgarë shënojnë ditën e shenjtorit mbrojtës Shën Ivan Rillski me shqetësim për të ardhmen

Kostadin Angellov
Foto: arkiv

Më 19 tetor, ditën në të cilën Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Shenjtorit Ivan Rillski Çudibërisi – mbrojtësit qiellor të popullit bullgar, në Bullgari shënohet edhe Dita e Mjekut Bullgar.

Me rastin e festës ministri i shëndetësisë Kostadin Angellov përshëndeti mjekët për përkushtimin e tyre dhe kujtoi emrat e mjekëve që humbën betejën me Covid-19, duke zbatuar detyrën e tyre profesionale.

Ministri theksoi, se mjekët luftojnë për çdo pacient deri në fund duke dhënë më të mirën prej tyre. Ai kujtoi se edhe para pandemisë ata kanë sakrifikuar jetën e tyre për të shpëtuar njerëzit.


Më shumë nga rubrika

450 leva /230 euro/ mesatarisht pritet që të harxhojnë bullgarët në ditën e të premtes së zezë

Kalimi i orëve sa më të gjata përpara kompjuterit ose pajisjes mobile, padyshim që çon deri në një ndryshim të zakoneve të shumta të krijuara në jetën e përditshme. Mes tyre kuptohet është dhe pazari, të cilin ne e realizojmë gjithnjë e më shumë online,..

botuar më 20-11-27 7.15.PD

“Nata e Shkencëtarëve” në një format online dhe me një mundësi të zgjeruar për të marrë pjesë

Institucione arsimore nga 25 vendbanime në vend, mes të cilave Sofja, Plovdivi, Stara Zagora, Ruse, Varna, marrin pjesë në programin e sivjetshëm të “Natës Evropiane të shkencëtarëve” 2020. Për shkak të pandemisë botërore nga Covid-19, ngjarja do të..

botuar më 20-11-27 5.25.PD

Çdo vit mbi 1 000 000 gra bullgare i nënshtrohen dhunës

Më 25 nëntor e gjithë bota shënoi Ditën Ndërkombëtare për eliminimin e dhunës ndaj grave. Data është e caktuar nga Asambleja e Përgjithshme e Këshillit të Përgjithshëm të OKB-së gjatë dhjetorit të vitit 1999. Atëherë Organizata Botërore u bën thirrje..

botuar më 20-11-26 1.25.MD