Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Nikollaj Haxhigenov
Foto: BGNES

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës antiqeveritare Nikollaj Haxhigenov.

Ai deklaroi se e përkrah formulën “Të gjithë kundër GERB-it", por pa socialistët nga Partia Socialiste Bullgare dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë, të cilët sipas tij janë bashkëmendimtarë të GERB-it.

Në Sofje më 19 tetor pas orës 19.00 filloi protesta e radhës me kërkesa për dorëheqjen e Kryeministrit dhe të Kryeprokurori dhe për zgjedhje të parakohshme.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 267

Parashikojnë TVSH zero për vaksinat kundër Covid-19 Korrigjimi në Ligjin për TVSH-në është parashtruar në Parlament, ndërsa përmasa do të jetë në fuqi deri në fund të 2022-ës, transmetoi BTA. Kryeministri Bojko Borisov deklaroi më herët se..

botuar më 20-11-29 5.35.MD
Godina e Akademisë Ushtarake Mjekësore

Një grup i dytë vullnetarësh do t’i ndihmojnë mjekët në spitalet ushtarake

Një grup i dytë prej ushtarakësh nga formacione të ndryshme ushtarake të ushtrisë bullgare do të përfshihen nga 30 nëntori në luftimin e Covid-19, duke i ndihmuar mjekët e Akademisë Ushtarake Mjekësore. Vullnetarët janë shpërndarë në Akademinë..

botuar më 20-11-29 4.47.MD

Parashikojnë TVSH zero për vaksinat kundër Covid-19

Korrigjimi në Ligjin për TVSH-në është parashtruar në Parlament, ndërsa përmasa do të jetë në fuqi deri në fund të 2022-ës, transmetoi BTA. Kryeministri Bojko Borisov deklaroi më herët se vaksinimi kundër Covid-19 do të jetë falas dhe sipas..

botuar më 20-11-29 2.44.MD