Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

26 tetori do të shpallet Ditë e Mavrudit

Foto: arkiv

Ideja e prodhuesve bullgarë të verës është që përmes popullarizimit të një vere prodhuar nga një varietet rrushi, i cili haset vetëm në Bullgari, pija të bëhet edhe më e njohur tek ne dhe jashtë kufirit. Kurse ajo me të vërtetë meriton vlerësimet e mrekullueshme të vlerësuesve nga e gjithë bota.

Varieteti “mavrud” është një pjesë e pandarë nga itineraret e njohura të verës, të drejtuara kryesisht për të huajt. Ky është një nga varietetet më të vjetra të rrushit. Mavrudi konsiderohet si shumë i vlefshëm dhe me cilësi të lartë të rrushit të kuq. Ai piqet më vonë, kurse vera e prodhuar prej tij ka një ngjyrë të fortë prej rubini, të mos flasim për aromën e dendur dhe të pa rezistueshme!

Në Bullgari ka rreth 40 kantina, të cilat prodhojnë verë nga varieteti Mavrud. Rreth 30 prej tyre pranojnë turistë në sallat e përshtatshme të pajisura për këtë qëllim për ta degustuar.

Më shumë nga rubrika

“Nata e Shkencëtarëve” në një format online dhe me një mundësi të zgjeruar për të marrë pjesë

Institucione arsimore nga 25 vendbanime në vend, mes të cilave Sofja, Plovdivi, Stara Zagora, Ruse, Varna, marrin pjesë në programin e sivjetshëm të “Natës Evropiane të shkencëtarëve” 2020. Për shkak të pandemisë botërore nga Covid-19, ngjarja do të..

botuar më 20-11-27 5.25.PD

Çdo vit mbi 1 000 000 gra bullgare i nënshtrohen dhunës

Më 25 nëntor e gjithë bota shënoi Ditën Ndërkombëtare për eliminimin e dhunës ndaj grave. Data është e caktuar nga Asambleja e Përgjithshme e Këshillit të Përgjithshëm të OKB-së gjatë dhjetorit të vitit 1999. Atëherë Organizata Botërore u bën thirrje..

botuar më 20-11-26 1.25.MD

Nga 27 nëntori në Bullgari hyjnë në fuqi masa të reja kundërepidemike

Situata epidemiologjike në Bullgari do të zgjatet deri më 31 janar. Këtë e njoftoi Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një brifing të jashtëzakonshëm në Këshillin e Ministrave. Masat e reja më të rrepta kundërepidemike vendosen..

botuar më 20-11-25 2.16.MD