Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënat nga “Sistemi na vret” do të marrin pjesë në një procesion me pishtarë

Foto: BGNES

Nënë nga iniciativa civile “Sistemi na vret” organizojnë në mbrëmjen e 111 të protestave antiqeveritare një procesion me pishtarë. Ai është për nder të fëmijëve – viktima të politikës së kujdesit social për nxjerrjen e tyre nga institucionet  e specializuara. Sipas nënave e vërteta e ashpër është se fëmijët me çrregullime braktisen në një “shtëpi tmerri”. "Askush nuk interesohet për ta, pohojnë nënat dhe bëjnë thirrje për shpagim, njoftoi BGNES.

Pa incidente kaloi mbrëmja e 110 e protestës antiqeveritare. Të pranishmit kërkuan dorëheqjen e Kryetarit të Komisionit Parlamentar të Kulturës – Vezhdi Rashidov. Aksioni mbaroi me procesionin tradicional deri në Urën e Shqiponjave.


Më shumë nga rubrika

Ministri i Ekologjisë prognozon krizë ujore

“Tani për tani liqenet artificiale në Bullgari janë siguruar me 45% të vëllimit të tyre " tha në Kuvendin Popullor Ministri i Ekologjisë Emill Dimitrov. Ai paralajmëroi se politika për liqenet artificiale po mbetet seriozisht prapa dhe parashikon..

botuar më 20-11-27 11.04.PD

Ulet kërkimi dhe blerja e tepërt e ilaçeve

Pothuajse të gjitha ilaçet janë në dispozicion në rrjetin e farmacive, me përjashtim të disa ilaçeve antitrombotike, tha kryetari i Shoqatës së Pronarëve të Farmacive Nikollaj Kostov për BNR. Ai sqaroi se kërkesa dhe furnizimi i ilaçeve nuk është..

botuar më 20-11-27 10.40.PD

Rastet e reja të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 39.2% e të gjitha PCR testeve të kryera

3,568 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari, sipas Portalit Unik Informativ të shpallura rreth mesnatës. Rastet pozitive janë 39.2% e 9093  PCR testeve të kryera. Kështu, rastet aktive të infeksionit me koronavirus në vend u bënë 88 224...

botuar më 20-11-27 10.25.PD